Szlachetna Paczka 2018

Utworzono dnia 20.11.2018

MATERIAŁ FILMOWY:

Pani Agata (35 l.) z mężem Dariuszem (53 l.) wychowują ośmioro dzieci: najstarsza córka Natalia ma (16 l.), potem jest Łukasz (15 l.), Szymon (13 l.), Bartosz (11 l.), Kacper (10 l.), Oliwia (9 l.), oraz dwójka najmłodszych: Maja (3 l.) i półroczny Oskar. Pan Dariusz zawsze marzył o posiadaniu licznej rodziny. To marzenie udało mu się zrealizować. Radzili sobie dobrze, czasem lepiej, czasem gorzej. Pan Dariusz pracował, a dzięki swojemu hobby czyli łowieniu ryb, potrafił też mocno odciążyć budżet domowy. Wszystko zmieniło się wraz z przyjściem na świat dwójki najmłodszych dzieci, które niestety cierpią na wiele chorób. Najmłodszy Oskar był wcześniakiem, ma retinopatię, liczne alergie i często choruje na zapalenia oskrzeli. Maja z kolei również ma liczne alergie i podejrzenie mukowiscydozy. Na samo leczenie dzieci (w tym specjalne produkty żywnościowe) rodzina potrafi wydać ok.1500zł miesięcznie, gdyż nie mogą liczyć na NFZ z powodu absurdalnie długich terminów, a jak któreś trafi do szpitala to wydatki wzrastają nawet do 2500 zł. Na domiar złego rodzina przejęła w spadku po rodzicach dług, a panu Dariuszowi skradziono cały sprzęt wędkarski. Trójka najstarszych dzieci trenuje sport, co również generuje duże wydatki. Jeżdżą często na zawody, a klub nie zawsze pokrywa wszystkie koszty wyjazdów, sprzęt sportowy też kosztuje. Po odliczeniu kosztów, zostaje ok. 340 zł na osobę, a często przed wypłatą zaczyna brakować pieniędzy nawet na jedzenie. Wszystko to razem sprawia, że rodzina nie ma szans na odłożenie jakichkolwiek pieniędzy na remont, a warunki w jakich mieszkają, są straszne: w 3¬pokojowym mieszkaniu nie ma ciepłej wody, łazienki, toaleta jest 2 piętra wyżej wspólna dla całej kamienicy. Dzieci nie mają własnych łóżek, śpią po 2¬3 osoby razem. Podłogi są zniszczone z powodu kąpieli w misce. Mieszkanie ogrzewają piecami, ale obecnie nawet nie mogą w nich palić, gdyż kominiarz stwierdził nieszczelność. Mimo tak wielu trudności i przeciwieństw, rodzina jest bardzo zżyta, tworzy jedną, zgraną całość. Nie narzekają na swój los (no, może tylko dzieci, które wstydzą się zapraszać kolegów do takich warunków). Wszyscy sobie nawzajem pomagają i wspierają. Widać, że stanowią jedność, choć każdy jest indywidualnością, i każdy członek rodziny ma własną przestrzeń życiową. Dużo pociechy mają z dzieci: Natalia trenuje żeglarstwo i ma na tym polu osiągnięcia, jest w kadrze wojewódzkiej i często wyjeżdża na zawody, przywożąc nieraz medale. Łukasz trenuje boks w najlepszym klubie w Polsce, jest mistrzem Polski w swojej kategorii, też dużo jeździ na zawody w tym zagraniczne. Szymon idzie w ślady brata. Niestety wyjazdy, treningi i sprzęt sportowy dużo kosztują, ale rodzina nie chce, żeby dzieci rezygnowały ze swojej pasji, szczególnie że mają tyle osiągnięć. Rodzinę cechuje optymizm, czuć od nich ogromną, wewnętrzną siłę i miłość. Rodzice są wdzięczni za dzieci, uważają, że są one darem Boga. Tak duża rodzina ma również duże potrzeby, ale najważniejsze na tą chwilę są dla nich materiały potrzebne do remontu - przede wszystkim płyty rigips ze stelażem (pan Dariusz mówi, że z innymi rzeczami zawsze sami sobie poradzą), gdyż pragnie w końcu zrobić osobne pokoje dla dzieci (po 2dzieciw każdym pokoju), tym bardziej, że układ mieszkania stwarza ku temu warunki. Oprócz tego przydałaby im się nowa odzież oraz środki czystości, aby nieco odciążyć budżet domowy.

Żywność trwała

Żywność trwała z długim terminem ważności Herbata, Kasza, Cukier, Kawa, Makaron, Olej, Ryż, Mąka, konserwy, Dżem, herbata granulowana Inne produkty żywnościowe: Mleko, płatki, kakao, miód, słodycze

Produkty dla niemowląt

Mleko Bebilon Pepti 2, kaszki mleczne ryżowe bezglutenowe, soczki, Bebiko Junior 1, 2 inhalatory elektryczne

Środki czystości

Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Pasta do zębów, płyn do płukania, Płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów, Proszek "Lovi" dla niemowląt, pieluchomajtki, Oryginalne Pampersy rozm. 5, płyny do kąpieli Oilatum, Chusteczki, butelki ze smoczkiem

Odzież i obuwie

Kobieta: Kurtka z kapturem, rozm.M, adidasy rozm.40

Mężczyzna: adidasy rozm. 43, 44

Chłopiec: Dres reprezentacji Polski Rozmiar: 180 cm Sylwetka: dobrze zbudowany.

Chłopiec: t­shirt-y Rozmiar: 145 cm Sylwetka: szczupła.

Dziewczynka: dres Rozmiar: 155 (S) .Sylwetka: szczupła, adidasy rozm. 33

Dziewczynka: jeansy, Rozmiar: 122 cm, Sylwetka: szczupła

Chłopiec: Dres -74cm, adidasy rozm. 34

Pomoce szkolne

Zeszyty, Farbki, Papier kolorowy, Plecak, Bloki, Klej, Nożyczki, Przybory do pisania, Kredki, Plastelina, Piórnik Inne: 3 szt. plecaków (2 dla chłopca, 1 dla dziewczynki)

Wyposażenie mieszkania

Koc, Ręczniki, Pościel (poszwy, prześcieradła) , garnki, sztućce, duża patelnia Robot kuchenny,

toster, mikser ręczny,

2 łóżka piętrowe, narożnik lub sofa z

funkcją spania (dla rodziców), sofa dziecięca.

Wyposażenie może być używane.

Drzwi: 3 szt. lewe 90 cm wewnętrzne, 1 szt. lewe 90 cm wejściowe. Wszystkie razem z futryną. Mogą być używane.

Inne potrzeby

Wędka typu Spinning 3 m, do 40 gram wyrzutu; Kołowrotek; Haczyki, gumki, żyłka, sztuczne przynęty (np. na szczupaka)

Specjalne upominki

Łukasz, Szymon, Oliwia i Kacper marzą o zegarkach Smartwatch z funkcją telefonu oraz o słuchawkach

nausznych Bluetooth. Bartek pragnie uczyć się grać na gitarze, więc gitara klasyczna z pokrowcem będzie

dla niego wymarzonym prezentem. Podobnie Kacper. Natalii trudno się zdecydować, więc chciałaby dostać

bon do sklepu z modnymi ubraniami, np. Cropp, H&M albo Sinsey. Maja marzy o lalce, która robi siku, a

Oskarowi przydałby się bujak na kółkach. Cała rodzina chciałaby dostać jakieś gry rodzinne, a pan

Dariusz marzy o sprzęcie wędkarskim, żeby móc wrócić do łowienia ryb, co odciążyłoby nieco domowy

budżet. Szymon i Natalia marzą o ciuchu "firmowym", bowiem ze względu na presję rówieśników w szkole czują się stygmatyzowani.