INFORMACJE DLA RODZIN Z UKRAINY
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, przebywają w Polsce legalnie. W najbliższych dniach nie muszą składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej.
To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność – nie muszą wyjeżdżać z kraju. Ich dalszy pobyt w Polsce jest legalny.
Ważne numery telefonów dla uchodźców z Ukrainy:
- Urząd ds. Cudzoziemców: 47 721 75 75
- Wojewoda zachodniopomorski całodobowy numer tel.91 430 30 33
Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce mogą udać się do najbliższego punktu recepcyjnego.
W punkcie recepcyjnym:
- uzyskają informacje na temat pobytu w Polsce,
- zostaną skierowani do miejsca tymczasowego zakwaterowania,
- otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczna oraz miejsce na odpoczynek.
Punkt Recepcyjny w woj. zachodniopomorskim – al. Piastów 40A, Szczecin
Osoby, które mają zapewnione zakwaterowanie nie muszą rejestrować się w punkcie recepcyjnym.
POMOC MEDYCZNA
Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na terenie Ukrainy, i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala zostanie udzielona adekwatna pomoc medyczna.
Uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z pomocy Szczecińskiego Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, numer telefonu: 512 060 914.
Punkt informacyjno-konsultacyjny w sprawach ochrony zdrowia, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Pomoc jest udzielana nieodpłatnie. Pacjenci mogą uzyskać receptę, leki pełnopłatne. Placówki medyczne nie mogą odmówić pomocy, ani domagać się opłaty za świadczenia. Obywatele Ukrainy mogą również bezpłatnie zaszczepić się przeciw Covid-19.
Ważne! Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
EDUKACJA
Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
DZIAŁANIA POMOCOWE
Punkt wydawania pomocy rzeczowej – Kolumba 88-89 , czynny 9:00-16:00
Całodobowy telefon interwencji kryzysowej: +48 539 696 888
Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie (ul. Adama Mickiewicza 45)
Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców w Szczecinie (pl. Hołdu Pruskiego 8)
CIC uruchomił specjalny numer telefonu 791 452 234 (w godzinach 8-18).
Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Szczecinie (ul. Zygmunta Starego 1a – cerkiew ze złotą kopułą)
POMOC PRAWNA: Parafia świadczy nieodpłatną pomoc prawną za pośrednictwem kancelarii Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci – Spółka Cywilna (ul. Bolesława Krzywoustego 1/2, 70-244 Szczecin; tel. 91 48 99 400/fax 91 43 44 985; sekretariatkancelarii1@wp.pl)
/Źródło: UM Szczecin/