Konferencja „Innowacyjny i technologiczny świat małego programisty”

Utworzono dnia 28.09.2017

„Innowacyjny i technologiczny świat małego programisty”
w Szkole Podstawowej nr 59 im. Bolesława Krzywoustego w Szczecinie

22 września 2017r.  zorganizowaliśmy konferencję dla dyrektorów i nauczycieli szkół województwa zachodniopomorskiego „Innowacyjny i technologiczny świat małego programisty”. Wydarzenie to uzyskało Honorowy Patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie oraz Mecenat Miasta Szczecin.  Honorowymi gośćmi byli pan Jerzy Sołtysiak Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, pani Teresa Kosmaczewska Główny specjalista Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz pani Andronika Maciejewska-Wyryszuk Główny Specjalista Wydziału
Oświaty Urzędu Miasta Szczecin
.

Wokół nas pojawia się coraz więcej inteligentnych rzeczy, z którymi musimy się komunikować - programowanie staje się kluczową kompetencją w społeczeństwie wiedzy.

Przed szkołą stanęło zatem nowe wyzwanie - stworzyć uczniom warunki do nabywania wiedzy
i umiejętności rozwiązywania problemów ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi informatycznych, zaś nauczycieli wyposażyć w niezbędne do tego celu narzędzia.  Wychodząc
z założenia, że aby nauczać trzeba się nauczyć, w ramach konferencji odbyły się warsztaty, które obejmowały tematykę:

1. Jak programować bez komputera?- Kodowanie na dywanie.

2. Jak programować bez komputera?- Mata edukacyjna, zabawki edukacyjne.

3. Nauka programowania z wykorzystaniem robotów  - Photon - robota interaktywnego.

4. Nauka programowania z wykorzystaniem robotów na I i II etapie edukacji - TRUE TRUE – roboty edukacyjne jako perfekcyjne rozwiązanie do nauki programowania.

5. Nauka programowania z wykorzystaniem robotów - Ozobot -  Nauka programowania z wykorzystaniem robotów na wszystkich poziomach edukacji.

6. Tworzenie interaktywnych obiektów COLLADA oraz ANIMACJI przy pomocy programu BLENDER 3D.

7. Wirtualne Studio Telewizyjne TVS – technologia przyszłości w szkole.
8. Innowacyjność w organizacji procesu nauczania – indywidualni .pl

Warsztaty były prowadzone przez:

• Pana  Waldemara  Zaborskiego, konsultanta ds. informatyki Zachodniopomorskiego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli  w    Szczecinie. Znanego    i    cenionego fachowca w  zakresie  upowszechniania  wiedzy  i  umiejętności  z  zakresu  technologii  informacyjnej  i informatyki.
  • Pana Jacka Kawałka, nauczyciela przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu. Autora innowacyjnego projektu polegającego na stworzeniu makiety „Kołobrzeg w 3D”.
  • Przedstawiciela firmy Edu-Sense, pana  Mateusza Komana.
  • przedstawiciela firmy Photon, pana Damiana Traczyka
  • przedstawicieli firmy Vision Distribution, panów Tomasza Bondara i Mariusza Brodziaka.
  • przedstawicieli firmy Mentor, panów Przemysława Ogrodzińskiego  i Radosława Kimaka.
  • przedstawicieli firmy Librus, pan Krzysztof Giertler.

Wejście w świat kodu z wykorzystaniem zaprezentowanych przez prelegentów narzędzi znacząco wpłynęło na stopień zainteresowania uczestników tematyką programowania, w rozwijanie
i nabywanie nowych umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli zachodniopomorskich szkół.  Za wysoki poziom konferencji oraz atmosferę warsztatów skierowano podziękowania do Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 59 im. Bolesława Krzywoustego w Szczecinie,  pani Cecylii Baran i koordynatora konferencji pani Małgorzaty Szumaczuk – Wicedyrektora Szkoły.

PATRONAT HONOROWY

MECENAT